Apex Cerrahi Tıp Merkezi

Ağız ve Diş Sağlığı

Bölüm Hakkında

Diş ve diş eti hastalıkları en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Fakat Diş sağlığına gereken önem insanlar tarafından verilmemektedir.Bunun neticesinde bir çok sorun da meydana gelmektedir.

Dişler besinlerin parçalanmasından yanı sıra insanların iletişimlerini de etkilemektedir.

Dişleri eksilmekte olan kişiler bazı sesleri çıkarmakta zorlanırlar. Bununla beraber besinleri tüketmekte de zorluk çekmeye başlarlar.

Ağız ve diş hastalığı olup bunu ihmal etmeniz hayatınızı da aynı ölçüde zorlaştıracaktır.

Diş sağlığıyla baş etmemizde erken tanı çok önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra dişlerin fırçalanması, aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınmalıyız.

Dişimizi fındık, ceviz v.b sert cisimleri kırarken kullanmamalıyız. Diş etlerimiz ve dişlerimiz arasında kalan yiyecek artıklarını diş ipi kullanarak çıkarmalıyız.

Ağız ve diş sağlığı alanında uzman diş hekimi kadromuzla hasta memnuniyetine dayalı, temizlik ve hijyene önem veren, en yeni teknolojik gelişmeleri takip eden ve sunan APEX Cerrahi Tıp Merkezimizde Ağız ve Diş Sağlığı bölümümüz hizmete girmiştir.
Ünitemizde ortodonti, dişeti hastalıkları, çene cerrahisi, pedodonti gibi ihtisas dallarında hizmet verilmektedir.
Bu sayede her yaş grubundaki çene ve diş şekil bozukluklarının tedavisi mümkün olabilmektedir. Ayrıca çene cerrahisinde gömük diş kist operasyonları, implant uygulamaları, çene eklemi hastalıkları tedavi edilmekte, özellikle ağız kokusu konusunda etkili sonuçlar elde edilip, diş beyazlatma, estetik dolgu ve protezlerle de alternatif tedaviler sunulmaktadır.

Uygulamalarımız

Cerrahi:
Çene kırıkları tespiti
Gömük 20 yaş dişleri ve gömük diğer dişlerin çıkartılması
Anestezi ile seri diş çekimleri
Normal diş çekimleri

Tedavi:
Bütün normal ve fistürlü, kistli dişlerde kanal tedavileri
Apikal rejeksiyon
Amalgam dolgular
Işıklı dolgular
Diğer dolgular

Protez:
Her türlü sabit ve hareketli protezler
İmplant üstü protezler
Porselen ve diğer bütün kaplamalar
Geçici protezler

Ortodonti:
Her yaştaki kişilerin çarpık dişlerinin sabit ve hareketli apareylerle düzeltilmesi
Köprü yapılırken dar olan diş aralıklarının genişletilmesi
Köprüler için yer hazırlanması
Pedodonti:
Çocuk dişlerinin tedavi ve çekimlerinin yapılması
El-bilek grafisi ile gelişimlerinin kontrolü

Pedodonti:
Hasta, kanamalı diş ve dişeti tedavileri ve operasyonları
Kret yükseltme ve kret derinleştirme

İmplantoloji:
Üst ve alt çenelerde implant uygulayarak, implant üstü sabit köprüler ve hareketli protez uygulamaları
Estetik Diş Hekimliği:
Ayrık dişlerin kapatılması
Gülme sırasında görünen diş etinin uzunluğunun ayarlanması
Porselen laminate
Empress
Estetik kozmetik dolgular
Diş beyazlatma (Bleaching)
Her dalda uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığımızın çok önemli bir parçasıdır. Düzenli yapılan çürük kontrolleri ve diş taşı temizliği, oluşabilecek sorunların erken teşhisini ve dişlerin ağızda uzun vadede sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Neden Diş Sağlığı ?

Ağız, diş ve diş eti çevresinden başlayan enfeksiyonlar, vücudumuzun pek çok ana organını devre dışı bırakabilir. Örneğin, kalp, eklem, akciğer, böbrekler, sindirim sistemi ve özellikle tüm kulak burun boğaz bölgemizi doğrudan etkilemektedir. Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; genel vücut sağlığımızın başlangıç noktası, “ağız ve diş sağlığı’ nın korunmasıdır.

Yanlış Beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş sağlığına bakım ve düzenli diş hekimi kontrolü boyutunda yeterince önem verilmemesi nedeniyle diş ve diş eti hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürmektedir.

Diş ve diş eti hastalıkları vatandaşlarımızın yüzde 74´ünü yaşamlarının bir döneminde etkileyerek diş kayıplarına neden olmaktadır. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş kökünün bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Dişlerde ağrı oluşmasını beklemeden yılda en az iki kez dış hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesi gerekiyor. Sağlıksız dişler insan vücudundaki bütün sistemleri olumsuz etkilemekte ve sürekli enfeksiyon odağına dönüşebilmektedir. Diş çürükleri; Sinüzit bademcik iltihabı romatizma kemik erimesi Diyabet (şeker hastalığı) solunum sistemi ve kalp hastalıkları ile sindirim sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca dişlerin ağrımaması sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekiyor. Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki kez diş hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesi gereklidir. Diş çürüklerinin erken dönemde tespit ve tedavisi dişlerin kaybedilmesini önler.

Diş çürüklerinde erken tanı ve tedavi hem sağlık hem de sosyal ve ekonomik yönden büyük önem taşır. Diş çürükleri daha ilk aşamada tespit edilip, tedavisi yapılırsa diş kurtarılır. İlk aşamada tedavi için yapılan harcamalar daha azdır. Ayrıca sağlık personelinin zaman kaybı da en azdır. Çürüğün ilerleyen aşamasında yapılan harcama ve emek artar.

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur ?

Diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir.

Dikkat etmesi gereken hususlar; Asit ve karbonhidratlar dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturur. Bu delikler giderek genişler ve küçük oyuklar haline gelir. Diş minesinin erimesinden sonra çürük hızla ilerler alttaki tabakada geniş ve derin bir oyuk oluşturur. Diş çürüğü diş özüne doğru ilerledikçe dişler ağrımaya başlar.

Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini arttırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.

Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir. Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı ise doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilmesi açısından fırçanın baş kısmının kısa olması gerekiyor. Uygun fırça seçtikten sonra dişlerinizi Günde en az iki kez düzenli olarak fırçalayın.

Diş fırçası dişlerle 45 derecelik Açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Dişler diş eti hizasından başlayarak ağız boşluğuna doğru yumuşak hareketlerle ve dairesel biçimde yapılmalıdır. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır. Diş fırçası kişiye ait bir araçtır başkalarıyla paylaşmayın ve fırçalarınızı eskiyince değiştirin. Sağlıklı diş etlerinin fırçalama sırasında kanamadığı ve kanayan diş etlerinin hastalıklı dişlerin göstergesi olduğunu unutmayın.

Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde merkezimizdeki uzman diş hekimimize başvurarak gerekli tedavi sağlanmalıdır. İleriki yaşlarda yaşanan ağız yapısı bozuklukları, dudak ve dil fonksiyonlarındaki, çene gelişimindeki sorunların ortak nedeni erken yaşta teşhis edilmeyen ortodontik problemlerdir. Kalıtsal sebepler, parmak emme, emzik ve biberonun uzun süreli, yanlış kullanımı, süt dişlerinin erken kaybı ortodontik problemlerin başlıca nedenleridir. Erişkin dönemde uzun ve yorucu, maliyetli uygulamalara başvurulması gereken ortodontik sorunlar 7 – 8 yaşına kadar teşhisi gerçekleştiğinde kısa süreli, kolay ve acısız “koruyucu ortodonti uygulaması” ile çözümlenebiliyor…